Geri Dön

Bakkaların Kurtuluşu

BAKKALLLARIN KURTULUŞU VE BAKKALIM A.Ş.- BİZİM BAKKAL PROJESİ              

                 Bakkalların kurtuluşunun, birleşmeden geçtiği bir gerçektir. Ama bu birleşme dükkanların fiziki birleşmesinden değil, alım güçlerinin  birleşmesinden geçmektedir. Bunun en güzel örneği de  Trabzon’da  Bakkalım A.Ş. adı altında kurulan tedarik merkeziyle sağlanmaya çalışmaktadır.               
                Bakkalım A.Ş.  Trabzon ‘da ,     Trabzon Bakkallar ve Sebzeciler  Esnaf  Odası Önderliğinde  ve  ortaklığıyla , 79 bakkalın 500.-TL 10.000.-TL arasındaki  katılımıyla  100.000.-TL  sermaye ile 2001  yılında kurulmuştur. İlk kuruluş döneminde  sadece bakkallara  toz-kesme şeker ve çay satmakta iken  bugün 6000 çeşit ürün ile 1000 m2  kapalı alanda, 10 personeliyle , 1 servis aracıyla birlikte  Trabzon  merkez – ilçeleriyle  civar il  ve ilçelerde bulunan ağırlıkla  bakkallara , büfelere , lokantalara, kantin, tedarik  merkezlerine ve vergi  mükellefi olan  kurumlara gıda  ve ihtiyaç  maddelerini tedarik edip her türlü  ihtiyaçlarını  karşılamaktadır.           
                Kurulduğu günden beri  piyasanın sigortası olan Bakkalım  A.Ş.   her geçen gün  istikrarlı  büyümesiyle daha  da güçlenerek  sermayesini 864.000.- TL e  çıkarmıştır. 2009 yılı   cirosunu  da  10.000.000.TL-ye  çıkararak devlete 59.515.-TL gelir  vergisi ödemiştir.
 
                Bakkalım A.Ş.'nin   ikinci projesi “BİZİM BAKKAL” lardır. Halen  101 şubesiyle hizmet vermekte olan  Bizim Bakkallar, 2013  sonuna kadar şube sayısını 150’ye  çıkarmayı hedeflemektedir.             
                Bizim Bakkal’ların en büyük amacı, Trabzon genelinde  tabela birlikteliğini  kurarak, piyasada  fiyat istikrarını  sağlamaktır. Burada  amaç her bakkal  kendi işinin  patronu olacak,  mal alımlarını Bakkalım A.Ş.den temin edecek, Tüketici bakkalın önünde  Bizim Bakkal tabelasını görünce  büyük  güvenle alış verişini  yapabilecek. Burada iş sadece tabela  birlikteliğiyle bitmiyor. İç dizayndan, hijyenliğe kadar; fiyat etiketinden  barkot  sistemine kadar her şey  ortak  olacak. Üye bakkal  arkadaşların  satışları,  ürün stokları,  hareketleri merkezden  takip edilecek. Haftalık  ve   aylık    hatta  günlük aktiveleri  ortak  yapılacak.  Sonuçta bakkal arkadaşlarda   kazanacak  tüketici de. 
              
                Halen  Trabzon’da 101 şubesi bulunan  Bizim Bakkallar'ın destekleyicisi  Bakkalım A.Ş. ve Trabzon  Bakkallar  ve Sebzeciler Esnaf  Odası, tüm bakkalları oluşuma  davet ediyor. Oluşuma ücretsiz katılan  bakkalların tek  yapması gereken  ürünlerini Bakkalım A.Ş.den  almak, tabela  birlikteliğine uymak, fiyat birlikteliği sağlamak. Tabela birlikteliği sonucunda tüm ürünler Trabzon’ un  her semtinde  tüm Bizim Bakkal noktalarında  aynı fiyatla, aynı kalitede  satılacak,fiyat birlikteliği sağlanacak,müşteri memnuniyeti  yerine getirilecek,ortak alımlar  sonucunda hem bakkal arkadaşlar hem de tüketici kazanacak. Halen 101 şubesi olan Bizim Bakkallar yıllık 50.000.000TL ciroya ulaşmış bulunmaktadırlar. Hedeflerinin yıl  sonuna kadar  150  şube yıllık 75.000.000.TL ciro olduğunu hedefleyen  Ataman, tüm  bakkalları  tabela birlikteliğine çağırdı. Üye  bakkalları  en büyük kazancı ise Bakkalım A.Ş.’den mal alırken  özel iskontolara  sahip olmaları ve  dükkanlarından  ayrılmadan ayaklarına hizmet almaları. Bu projenin bir sonraki ayağı, ortak markalı ürünler ürettirerek, tüketicinin güvenini daha da   kazanmaktır. Bu  sayede hem küçük esnaf olan biz  bakkallar  ayakta kalacak  hem de mahallenin   düzeni bozulmayacak. Burada hükümete ve bankalara büyük görev  düşüyor. Hükümet yanımızda çalışanların  SSK larını  karşılayacak, bankalarda POS’lardan komisyon  almıyacak  Bakkallar  veresiye yerine   POS kullanacak maddi  açıdan mağdur  olmayacak.     

Adres: Yalı Mah. Sahil Cad. No:2/C Trabzon/TÜRKİYE
Telefon: +90 462 225 00 00  Fax: +90 462 230 43 78  E-mail: bakkalimas@gmail.com
Bu site Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı TR90/11/KOBİ 01/27 Nolu Projesi kapsamında hazırlanmıştır.